The Path to Freedom: Decarceration in Trump’s America

Decarceration Forum
Join us in discussing how to reduce the number of people
incarcerated in our prisons.

Saturday, September 14, 2019
3:00pm to 6:00pm (Doors at 2:30pm)
Elisabeth Irwin High School, 40 Charlton Street
Free with RSVP: https://forms.gle/aij3VUGBkn6HEUjg9

A panel discussion with:

Moderator: Justice (ret.) Emily Jane Goodman

  • Hon. Helen Rosenthal, Councilmember, 6th District
  • Mark Shervington, Statewide Community Organizer, Release Aging People from Prison
  • Lucy Lang, Executive Director, Center for Innovation in Prosecution at John Jay College of Criminal Justice
  • Tina Luongo, Attorney-In-Charge, Legal Aid NYC Criminal Defense Practice

Introductory remarks by David Siffert, President, Village Independent Democrats; Allen Roskoff, Co-Chair, Candles for Clemency and President, Jim Owles Liberal Democratic Club; and Kathy Slawinski, Recording Secretary, Village Independent Democrats.

Sponsors (in formation): Coalition for a District Alternative, Downtown Independent, Democrats, Gramercy-Stuvesant Independent Democrats, Hell’s Kitchen Democrats, Jim Owles Liberal Democratic Club, United Democratic Organization, Village Independent Democrats.

For more information, contact president@villagedems.org or go to www.villagedems.org.

FLYER

Public Advocate Candidates Forum 2019

The Public Advocate Candidates Forum 2019 Featured 17 Candidates and Nine Clubs

Held at the LGBT Center on West 13th St, the Public Advocate Candidates Forum 2019 attracted hundreds of activist voters with no shortage of questions to ask of the candidates.  And, the well-credentialed roster was certainly up for the task.  VID endorsed Benjamin Yee for Public Advocate, in a members-only meeting following the Forum.

Candidates

The candidates included, in order of appearance, Jared Rich, an Attorney;  Nomiki Konst, a progressive activist and watchdog journalist; Raphael Espinal, NYC Council;  Danny O’Donnell, member of the NYS Assembly;  Dawn Smalls, an Attorney; Daniel Christmann, business owner; Ron Kim, member of the NYS Assembly; David Eisenbach, a history professor at Columbia University; Benjamin Yee, activist and State Committee member; Jumaane Williams, NYC Council; Theo Chino, businessman; Ofeoma Ike, activist, former deputy executive director of the de Blasio administration’s Young Men’s Initiative; Sami Desu, journalist turned activist; Professor at John Jay College of Criminal Justice;  Melissa Mark-Viverito, former Speaker of the NYC Council; Latrice Walker, member of the NYS Assembly; Michael Blake, Member of the NYS Assembly and Ydanis Rodriguez, NY City Council.

Another Forum on Jan 29th

VID is co-sponsoring another Downtown Public Advocates Forum with Grand Street Democrats on January 29th at 6:00pm at the Manny Cantor Center, 197 East Broadway.  Make your reservation.

Possibly More Run-Offs

With so many currently elected leaders vying for the post, there could be more run-off elections to follow.  “Depending on the outcome of the February election we could have another — or possibly two other — special elections in 2019 as well,” said Amy Loprest, Executive Director of New York City’s Campaign Finance Board.  The February 26th run-off election will be followed by an off-cycle primary in September, and a general election in November. That’s three elections all in 2019. And that’s the minimum.  WNYC has a podcast on the subject.

Also appearing at the Forum were NYS Assemblymembers Deborah Glick and Richard Gottleib who filled a pause while some candidates were arriving with updates on this year’s Assembly agenda. 

Sponsoring Clubs

The co-sponsoring clubs were Village Independent Democrats, Grammercy Stuyvesant Independent Democrats, Grand Street Dems, Hells Kitchen Dems, Jim Owles Liberal Democratic Club, Samual J. Tilden Democratic Club, Downtown Independent Democrats, Chelsea Reform Democratic Club and the Stonewall Democratic Club.

You can learn more about VID’s endorsed candidate, Benjamin Yee HERE.

FULL FORUM MINUTES HERE

Coverage in The Villager 

 

UPDATE: Candidates Night Round 2

candidates night round 2Candidates Night Round 2 features Mayor, Comptroller, Public Advocate, District Attorney and Manhattan Borough President Candidates

On Tuesday, May 2nd Candidates Night Round 2 will occur at the LGBT Center, 208 West 13th St. beginning at 6:30 PM.

Co-Sponsored by Village Independent Democrats, The Jim Owles Liberal Democratic Club, Village Reform Democrats, CODA, Chelsea Reform Democratic Club and DID this forum follows the very successful first round which included candidates for City Council.

Candidates Attending:

Mayoral Candidates
Sal Albanese
Bill De Blasio
Robert Gangi
Michael Tolkin

Public Advocate
David C. Eisenbach
Leticia James

NYC Comptroller
Scott Stringer

Manhattan Borough President
Gale Brewer

District Attorney
Cy Vance

Candidates Night

CITY COUNCIL & DISTRICT LEADER CANDIDATES NIGHT – SECOND UPDATE

Candidates Night_Judson

The Judson Memorial Church,  located on Washington Square South opposite Washington Square Park

CANDIDATES NIGHT
Wednesday, April 5th, 6pm – 10pm
 Judson Memorial Church
Enter at 239 Thompson St. 

RSVP IN ADVANCE BY CLICKING HERE

Hear all City Council candidates for Districts 1,2,and 3 and all District Leaders candidates for the 66th AD, Parts A and B speak about their campaign for your vote on Primary Day, September 12th.   Click Here to Find out your City Council District

Sponsored by:  Village Independent Democrats, Jim Owles Liberal Democratic Club, Village Reform Democratic Club

 Candidates in Order of Their Appearance

6:30 pm: Dashia Imperiale – Candidate for  CityCouncil District 1

6:45 pm: Jasmin Sanchez – Candidate for City Council District 2

7:00 pm: Terri Cude – Female District Leader Candidate for 66th AD, Part B

7:07 pm: Dennis Gault – Male District Leader Candidate for 66th AD, Part B

7:14 pm: Arthur Schwartz – Male District Leader Candidate for 66th AD,Part A

7:21 pm: Keen Berger – Female District Leader Candidate for 66th AD, Part A

7:30 pm: Corey Johnson – Candidate for City Council District 3

7:45 pm: Margaret Chin – Candidate for City Council District 1

8:00 pm: Christopher Marte – Candidate for City Council District 1

8:15 pm: Aaron Foldenauer – Candidate for City Council District 1

8:30 pm: Carlina Rivera – Candidate for City Council District 2

8:45 pm: Ronnie Cho – Candidate for City Council District 2

9:00 pm: Mary Silver – Candidate for City Council District 2

9:15 pm: Erin Hussein– Candidate for City Council District 2

 

Calendar for voting dates, voter registration deadlines and absentee ballots.